Congratulations to the latest winners!


2019 Winners- Bear With Us

2019 Winners - Bear With Us

Lauren Schafer, Amy Stupienski,  Mike Dunn

2019 Yellow Jacket Crown Winners - Bee-hemian Rhapsody

2019 Yellow Jacket Crown Winners - Bee-hemian Rhapsody

Jeff Gilton, Steve Newman,  Glenn Cusano

2019 Judges

2019 Judges - Granby Ambulance Association

Kathleen Hesketh, Lorri DiBattisto, Tim Brosnan

2019 Emcee

2019 Emcee

Scott Kuhnly


2019 Swarm Winners:

Swarm 1. The Drones - Jacob Yoder, Gregg Bennett, Tom McGuire, sponsored by Lost Acres Orchard

Swarm 2. Bee Buggin - Scott Boynton, Sophie Speliopoulos, Jimmy Gnesda (GMHS Granby Grunts Robotics), sponsored by Kim Becker 

Swarm 3. Granby Artists - Debby Reelitz, Tom Salvini, Jennifer Salvini, sponsored by Simsbury Bank 

Swarm 4. Bear With Us - Mike Dunn, Lauren Schafer, Amy Stupienski, sponsored by Katie Goodrow 

Swarm 5. Just Winging It - Shirley Cowles, Sue Henneberry, Sean Passan (GMMS), sponsored by Jenny and Dave Emery



2018 WINNERS

2018 Winners- Them Apples

2018 Winners - Them Apples

Kathryn Petruzzi, Sophie Speliopolous, Lauren Shafer

2018 Winners- Bee-uty and the Beast

2018 Yellow Jacket Crown Winners -
Bee-uty and the Beast

Glenn Cusano, Jeff Gilton, Steve Newman

2018 Swarm Winners:

Swarm 1. The Quizzards (Granby Senior Center) (sponsors: Karen McNey and Rebecca Brewer)
Swarm 2. Bee-Sox (sponsor: Karen McNey)
Swarm 3. The Drones (sponsor: Lost Acres Orchard)
Swarm 4. The Drummer Bees (sponsor: Granby Drummer - Citizens for a Better Granby)
Swarm 5. Bee Sharp (Marquis of Granby) (sponsor: Granby Dental Center, Dr. Michael Ungerleider, The DeGagne Family)
Swarm 6. Holcomb Harvesters (sponsor: Friends of Holcomb Farm)

2018 EMCEES

2018 Emcees

2018 Emcee

Scott Kuhnly

2017 EMCEES

Alan Addley

Alan Addley

Superintendent of Granby Schools

B. Scott Kuhnly

B. Scott Kuhnly

B. Scott Kuhnly

B. Scott Kuhnly

Tom Sullivan

Tom Sullivan

Tom Sullivan

Tom Sullivan

Carolyn Taylor

2012, 2010 - Carolyn Taylor

Frania Fairchild

2011 - Frania Fairchild

Bill Percival

Bill Percival

Bill Percival

Bill Percival

2018 JUDGES

2018 Judges

2018 Judges - (and Library Media Specialists)

Wyzik - Kelly Lane, Laurie Smith - Wells Road, Casey LaPlante - GMHS

2017 JUDGES

Erin Pirro (Sepe Farm), Kate Bogli (Maple View farm), Michelle Neidermeyer (Lost Acres Vineyard)

2017 - Erin Pirro (Sepe Farm), Kate Bogli (Maple View farm), Michelle Neidermeyer (Lost Acres Vineyard)

Rev. Sandra Fischer, Rev. Ginny McDaniel, Pastor Clark Pfaff

2016 - Rev. Sandra Fischer, Rev. Ginny McDaniel, Pastor Clark Pfaff

Dave Emery, Kim McCord, Bob Bystrowski

2015 - Dave Emery, Kim McCord, Bob Bystrowski

Mr. Mike Dunn, Dr. Mary Gadd, Dr. Mark Foley

2014 - Mr. Mike Dunn, Dr. Mary Gadd, Dr. Mark Foley

Mr. Wayne Bindas, Mrs. Jen Burkhart, Mr. Bill Simanski

2013 - Mr. Wayne Bindas, Mrs. Jen Burkhart, Mr. Bill Simanski

Mr. Alan Addley, Mrs. Jenny Emery and Mr. Bob Gilbert

2012 - Mr. Alan Addley, Mrs. Jenny Emery and Mr. Bob Gilbert

Dr. Patricia Law, Kimberly Dessert, and Dr. Anna Forlenza-Bailey

2011 - Dr. Patricia Law, Kimberly Dessert, and Dr. Anna Forlenza-Bailey

Dr. Ginny Austin, Susan Sojka, and Kerry Kielbasa

2010 - Dr. Ginny Austin, Susan Sojka, and Kerry Kielbasa